Yazı Hakkında

Başlık:Balıkesir ‘Etap’ı…
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:12 Nisan 1995, Çarşamba

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Balıkesir ‘Etap’ı…

“Etap” Fransızca bir sözcük.

“Aşama “anlamına gelir. Ama özellikle de bisiklet yarışlarında kullanılır. Geride bıraktığınız her “etap”, yarıştaki amaca biraz daha yaklaşıldığını gösterir.

Şimdi Anadolu’da bir yarış var.

Devletin ihaneti“ne uğramış olan Kemalist devrimi yeniden sırtlama yarışı.

Hemen her gün. Anadolu’nun bir başka köşesinde, yeni bir Atatürkçü Düşünce Demeği şu besi kuruluyor. Bayrak aynı bayrak, her geçen gün o bayrağı savunan yeni bir kale.

Şimdiden 137 kale, şimdiden on binlerce inançlı savaşçı.

İddia ediyorum: Türkiye’de bu ölçüde bilinçli, kararlı, inançlı bir üye yapısına sahip başka hiçbir örgüt yoktur!

Binlerini bir yerlere seçtirmek için, “delege ağaları “nca düzenlenmiş, düş ürünü üye listelerindeki isimler değil bunlar…

★★★

ADD Balıkesir Şubesi’nce düzenlenmiş bir toplantının konuğu idim.

Şube kurulalı bir yıl olmuş. Köylere gitmek dahil, bir yılda 30 kadar etkinlik yapmışlar. Üye sayısını şimdiden dörde katlamışlar.

Hem de devletin tüm “engelleme”lerine karşın!

Balıkesir’de, ADD yöneticilerinin görüşme isteğini tam 17 kez yanıtsız bırakmış olan bir vali var. Kimine göre şeriatçı… Kimine göre MHP’li… Kimine göre Abdülhamit ‘Han’ hayranı…

Herkesin üzerinde birleştiği nokta ise, Atatürk‘ten hoşlanmadığı.

ADD’nin etkinliklerinin “olabildiğince” engellenmesi için açık ya da örtülü çabalan herkesin dilinde. Kapıda denetim yapıp, dernek üyesi olmayanları içeri sokturmamak gibi “cin”likler de dahil.

Anayasa Mahkemesi Başkanı, Balıkesir’de “Kültür ve Hukuk” konulu bir konferans verecek. Düzenleyen de Baro ve Kültür Müdürlüğü… Valilik izni haftalardır çıkmış, değil.

Sayın Yekta Güngör Özden‘in yeri, devlet protokolünde Başbakan’dan sonraymış, ne yazar…
Kemalist mi değil mi?

Cumhuriyet yazarı, profesör, hatta eski bir bakan mısınız?.. Madem ki ADD’nin konuşmacısınız; mahalle muhtarından onaylı “nüfus cüzdanı sureti” getirmeniz zorunlu. Herhalde suç işlediğinizde kolaylıkla bulunabilmeniz için olsa gerek.

En büyük suç da zaten Atatürk’ü ve Kemalizmi savunmak değil mi?

★★★

29 Ekim.

ADD Balıkesir Şubesi, bir dizi yarışma düzenliyor: Konu, ilkokullarda “Bana Atayı Anlat!”, ortaokullarda “Cumhuriyet ‘i Çiz!”, liselerde “Atatürk ve Cumhuriyet!”.

Okullara duyuru yapılması için valiliğe yapılan başvuru reddediliyor. El altından da katılınmaması için baskılar yapılıyor…

10 Kasım.

ADD Balıkesir Şubesi ve Balıkesir Sanatseverler Derneği “Atatürk’ün anısına “bir konser düzenliyorlar. Milli (!) Eğitim Müdürü, kendisine salon verilmesi için başvuranlara bas bas bağırıyor:

Ben ADD ile hiçbir şey yapmam! Salonumu vermiyorum!

Toplantıda bulunan vali yardımcısı dönüyor ADD yöneticilerine: “Özür dileriz, sizsiz yapmak zorundayız!”

Ve sadece 50 kişi önünde verilen “parasız” konser… Ve aynı konser 3 gün sonra ADD ile birlikte “paralı” yapıldığında, dopdolu bir salon…

6 Şubat.

Atatürk’ün Balıkesir’e gelişinin yıldönümü. Kuruluşlar tarafından konan çelenkler, mikrofondan halka duyuruluyor, Ama ADD ismi “sansür“de.

Eski AP Milletvekili Behram Eker, dayanamayıp valiye bağırıyor:

“Yazıklar olsun size!”

Ve vali, Sayın Eker’in yazı yazdığı “Politika” gazetesinin ilanlarını kestiriyor.

★★★

Hükümetteki tam on koltukta, Atatürk’ün kurduğu partiyi temsil ettiğini öne süren on adam var. İçişleri Bakanlığı koltuğunda da DYP’nin “Atatürkçü’’ bir bakanı oturuyor.

Peki Rıza Akdemir adlı adam. Balıkesir’de acaba kimi temsil ediyor?

Bu ülke sınırları üzerindeki bazı “vali”ciklerin “talimat” aldıkları, buyruklarını uyguladıkları acaba başka bir “güç odağı” mı bulunuyor?

Sorum açık: yanıtını bekliyorum!

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın