Yazı Hakkında

Başlık:Coşkulu Dalgalar…
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:03 Haziran 1998, Çarşamba

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ
AHMET TANER KIŞLALI

Coşkulu Dalgalar…

Prof. Necla Arat, Cumhuriyet’teki yazısında, geçenlerde kendisini şöyle tanımlıyordu.

“Sayın Kışlalı’nın deyişiyle ‘sudaki halkaların’ coşkulu dalgalara dönüşmesini dileyen bir Kemalist kadın…”

Ve yazısını şu tümcelerle noktalıyordu:

“Demokratik Toplumcu Çağrı, ülkemizin geleceği için yaşamsal bir sesleniştir. Bu sesleniş mutlaka yanıt bulmalıdır.”

Yanıt geliyor… Hem de o çağrıyı sırtlayan isim ve kuruluşların hiç de beklemedikleri boyutlarda ve hızda.

★ ★★

“Çağrı “yı yapan 34- sivil toplum örgütü temsilcisine, üç yenisi daha katıldı.

Malik Şat (Batıbirlik Genel Başkanı). Fikret Aslaner (Kemalist Eğitimciler Temsilcisi). Neriman Şat (Demokrat Kadınlar Derneği Başkanı).

Batıbirlik 47 kooperatifin çatı kuruluşu. “Demokratik Toplumcu Çağrı”dan 5 bin adet bastırmışlar. “Batıbirlik Bülteni” ile birlikte dağıtıyorlar… Kemalist Eğitimciler, aynı metni çoğaltarak İstanbul’daki bütün sivil toptum kuruluşlarına ve tüm ADD şubelerine yolluyorlar. Bu konuda kendilerine İstanbul CUMOK büyük destek veriyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin tüm yurda dağıtmış olan şubeleri yoğun bir etkinlik içindeler. Bir yandan Çağrı’yı çoğaltıp dağıtma çabasındalar, öte yandan, üyelik için her başvurana şöyle diyorlar:

– Demokratik Toplumcu Çağrı bizim anayasamızdır. İyice okuyun! Ancak oradaki düşünceleri tümüyle paylaşıyor iseniz, bizim üyemiz olabilirsiniz.

ÇYDD Çayyolu Şubesi, geçen pazar günü etkinlik alanı olarak Ankara Galleria’yı seçmişti. Çağrı’yı dağıttılar ve bir günde çok sayıda üye kaydettiler.

Atatürkçü Düşünce Derneği de önümüzdeki cumartesi günü kurultayını toplayacak. Hizmet bayrağını bu kaz Sayın Yekta Güngör Özden devralacak. Ve belki şu anda dünyanın en büyük sivil toplum örgütü konumunda olan ADD’ler de katılmış oldukları Çağrı’ya daha güçlü olarak sahip çıkacaklar.

(Demokratik Toplumcu Çağerı’ya katılmak isteyen kuruluşlar, 0 312 417 19 57 numaralı faks aracılığı ile başvurabilirler. Çağrı’ya kişisel olarak katılmak isteyenler ise başvurularını Cumhuriyet’in 0 212 – 513 85 95 numaralı faksına veya “Demokratik Toplumcu Çağrı” başlığı ile “Cumhuriyet Gazetesi İstanbul” adresine yollayabilirler. Katılımların duyurulmasına, Cumhuriyet’in “Aydınlanma Ateşi” köşesi açık olacaktır.)

***

CHP parti içi muhalefetin önde gelen isimlerinden, Parti Meclisi üyesi Hasan Fehmi Güneş aradı. CHP ile ve parti içi muhalefet hareketiyle ilgili tüm
eleştirilerimi paylaştığını anlattı.

Ve ekledi:

– CHP’yi kendisi yapmak, Mustafa Kemal’in devrimci, kökten değişimci çizgisinde tutmak bizim tek misyonumuzdur. “Demokratik Toplumcu Çağrı” hareketine katılıyoruz. Gereken tüm desteği de en etkin biçimde vermeye hazırız.

Yinelemekte yarar var.

Bu hareketin amacı solda yeni bir parti yaratmak değil. Amaç bir “düşünce birliği” yaratmak… Kafalardaki bulanıklıklara son vermek… Türk solu üzerinde oynanmak istenen oyunları zorlaştırmak… Ve çıkış yolunu aydınlatmak insanlar partili olabilirler.. Bir sivil toplum örgütü
içinde olabilirler.. Ya da tek başlarına olabilirler.

Çağrı etrafında birleşilmesi iki sonuç verecektir.

Bilinçlenme ve güçlenme…

Bilinç ile sayı bir araya gelince “güç ” doğar. Ve o güçten, Çağrı’ya katılmış olan herkes yararlanır… Kimisi partisi içinde, kimisi örgütü içinde daha güçlü olur.

Onlar güçlendikçe de, o örgütlerin aynı doğrular etrafında buluşmaları kolaylaşır. O doğruların yaşama geçirilmesi düş olmaktan çıkar.

Evet! Taş suya düştü, halkalar giderek büyüyor ve de “coşkun dalgalara” dönüşeceği izlenimini veriyor.

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın