Yazı Hakkında

Başlık:Fetullah Dosyası!
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:15 Mart 1998, Pazar

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Fethullah Dosyası!

Ilımlı, alçakgönüllü, uzlaşmacı.. Cumhuriyetin kurucusuna ve temel değerlerine karşı dikkatli.. Müslümanlığın çağa açık, güzel yüzü..

Fethullah Hoca bu mu?

Demirelin’in, elinden odül almaktan mutlu olduğu..
Kardeşi Şevket Demirel’in, bir çırpıda 400 burs sağladığı.. Öpüşmeyi sevmeyen Ecevit’in öpüştüğü Sevgili Toktamış’ın el ele tutuştuğu.. Basının saygın kalemlerinin övgüler düzdüğü Fethullah Hoca gerçekten de bu mu?

Onlar mı yanılıyorlar?.. Yoksa devletin üç ayrı güvenlik biriminin hazırladığı üç ayrı “gizli” rapor mu yalan yanlış bilgilerle dolu?

★★★

İlk rapor Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait.. 10 Mart 1992 tarihli.

Şu satırlar var:

“Fethullah Hoca’nın Talebeleri adlı örgüt.. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ‘nın demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti niteliklerini değiştirerek, yerine şeriat düzenini getirmeyi amaçlamaktadır.. (Bütün bilgiler) Tam anlamıyla ideolojik literatürde illegal bir örgütlenmenin varlığını ortaya koymaktadır.

Rapor, yasadışı gizli örgütün -devletin başka birimlerine olduğu gibi- polise de sızdırğını anlatıyor. Sadece Ankara Polis Koleji’nde öğrencilerden yüzde 50’sine ulaşmayı başardığını vurguluyor.

İkinci rapor MİT’e ait.. 22 Aralık 1996 tarihli “Liderler Zirvesi”ne sunulmuş.

Abdullah Çatlı ile Fethullah Hoca’nın ilişkisi Haluk Kırcı’nın, Hoca’nın, örgütü tahtından korunup kollanması.. Mehmet Ağar ve İbrahim Şahin’in, Hoca ile Özer Çiller arasında aracılık yapması.. Hoca’nın, Büyük Birlik Partisi’ne büyük oranda parasal destek sağlaması.. Asya Finans’ın gerçek kuruluş amaç.. Hoca’nın ABD ve bazı Amerikan örgütleriyle ilişkisi.. vb.

Doğru mu değil mı?

Üçüncü ve son rapor ise Genelkurmayca bağlı Batı Çalışma Grubu’na ait.. Taptaze.. Ve bu rapora göre:

Seksen ilin valisinden yaklaşık 30’u Fethullahçı.. Fethullahçıların 257 okulunda 4 bin öğretmen, 40 bin öğrenci var.. Öğrenci başına yaklaşık 650 dolar harcama
yapılıyor.. Bu büyük parasal kaynak “legal” (yasal) değil.. Hoca’nın, okulları Milli Eğitim Bakanlığı’na devredebileceği yolundaki sözleri sadece “takıyye”.. Fethullahçı grubun amacı, uzun vadede bir İslam devleti kurmak..

Ve BÇG’nin raporu şu hükme varıyor:

Fethullahçı örgüt “Türkiye’deki siyasal İslamcılar içindeki en tehlikelisi!..”

★★★

Tam 206 sivil toplum örgütünün desteğiyle geçenlerde yayımlanmış olan bir kitap var. “Hocanın Okulları”.

Okuyun ve eğer dehşet içinde kalmazsanız madalyayı hak edin!

Kitap, korkularından isimlerini veremeyen iki gencin iki ayrı öyküsü.. Yoksul aileler.. Devşirilmiş zeki çocuklar.. Uzanan “insan” eli.. Yavaş yavaş yıkanan beyinler.. Cumhuriyeti yıkmak için koşullandırılan bir gizli ordu.. Başkaları işçiyi, esnaf, memuru elde etmeye çalışırken, tüm gücünü “başarılı öğrencilerin beyinlerini kendi felsefesi ile doldurmaya” yöneltmiş bir cemaat..

Anlattıklarının her satırı, noter kanalıyla belgelenmiş.. İmzalanmış..

Ve “Onlar yalandı, biz kandırıldık!” demeleri için kendilerine önerilen milyonlarca dolar iddiaları.

Olayın içyüzünü en yakından bilenlerden birisi olan Prof. Dr. Türkân Saylan’ın deyimiyle:

“Adeta bir bilimkurgu filmi yaşıyor gibiyiz.. Altımız oyuluyor!”

O kitabı, bu ülkenin üzerindeki kara bulutlardan endişe eden herkes mutlaka okumalı.. Ve Fethullahçılık hakkında öne sürülenlerin ne ölçüde inandırıcı olup olmadığına, herkes kendi vicdanında karar vermeli!

★★★

Refah seçmeni üzerinde araştırma yapmış olan birisi anlattı geçenlerde.

Deneklerle yüz yüze yapılan görüşmelerde, en çok bir söz kendisini çok etkilemiş. Ürkütmüş.. Kanını dondurmuş.

– Tavsanı karşısından yaklaşarak yakalayamazsınız. Arkasından sessizce dolanmak, acele etmemek gerekir!

Refah’ın “acilciler”i karşıdan yaklaştılar. Takunyalarının tüm gürültüsüyle.. Ve uyuyan tavşanı uyandırdılar.

Sabırlı. yalınayak avcılar ise vollarına devam ediyorlar.. Köprüyü geçene kadar “ayıya dayı” demeyi sürdürerek.. Ve de “Biz onları ehlileştiriyoruz!” diyenleri yavaş yavaş ehlileştirerek ..

Anadolulular bilirler.

Fare, insan kulağını çok sever. Uykuda iken yaklaşır. Kemirirken büyük özen gösterir. Acıtmaz, sadece tatlı tatlı uyuşturur.. Uyanıp da yokladığınızda elinize artık kulağınız gelmez, kan gelir.

★★★

Demirel, Ecevit.. Fethullahçı subayları kurtarmak için geçmişte çaba sarf etmiş olan Çiller.. Yılmaz, Cindoruk… Fethullahçıların yakın.. ilişki içinde olduğu öne sürülen Moon tarikatının ABD’deki toplantısına koşan Baykal

Basında Fethullah olayını “ılımlı ve olumlu İslam” olarak göstermek için çırpınan saygın kalemler, TV programcıları..

Şimdi çok merak ediyorum.. Acaba bu somut gerçekler karşısında ne yapacaklar, ne diyecekler?

Olasılıklar zaten belli.

Ya kandırıldılar, yanıltıldılar.. Ya -parasal veya siyasal çıkar ilişkisi içine girdiler. Ya da Nurculuk ve Fethullahçılık ile -Prof. Şerif Mardin gibi- bir gönül bağı oluşturdurlar..

Herkes kendi adına bir tıklama yapmak zorunda! Ben merak ediyorum, herkes de merak ediyor.. Acaba hangisi için hangisi!

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın