Yazı Hakkında

Başlık:Güzel ve Çirkin!..
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:03 Eylül 1999, Cuma

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Güzel ve Çirkin!..

Kaan Güner bir ressam. İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu üyesi Japonya kendisine “En İyi Müslüman Sanatçı Ödülü”nü veriyor. O da bunu elinin tersiyle geri çeviriyor:

– Ben laikliğe ve eşitliğe inanan bir insanım. Eğer “En İyi Hıristiyan Sanatçı Ödülü’nüz de varsa böyle bir ödülü kabul edebilirim, yoksa edemem!

Japonlar mahcup, özür diliyorlar…

Murat Belge bir yazar.. İkinci cumhuriyetçi kesimin en aklı başında olanlarından… Geçen hafta İngilizlerin ünlü BBC televizyonunda, deprem sonrasıyla ilgili sorulan yanıtlıyor… İngiltere’deki Türkler de ekran başında kahroluyorlar:

– Bir insan bu kadar kısa bir zamanda, kendi halkını ve ülkesini bu kadar aşağılayamazdı!.. Hem de alay ederek!

Güzel ve çirkin., yaşamın iki yüzü.

★★★

Uzun süre önce verilmiş bir sözü yerine getirmek için 30 Ağustosla Londra’daydım. Ve hemen her yerde olduğu gibi, güzelliklerle çirkinlikleri yan yana buldum.

Güzel olan sadece ressam Kaan Güner değildi kuşkusuz.

Örneğin İngiltere ADD’yi kuran ve büyük bir yetenek ve özveriyle yöneten bir Murat Vehbi vardı.

İngiltere yakınlarında yüzlerce yıl önce batmış bir  Hollanda gemisindeki Anadolu kültür hâzinelerin kurtarmak için, bir kültür ataşesi gibi çaba gösteren,. Londra yakınındaki Türk Hava Şehitliği ‘nin bakımını karşılıksız yapan.. Türk Elçiliği’nin karşısında sürekli protesto gösterisi yapan Rumlara karşı sabahlara kadar nöbet tutan…

Örneğin. “Sofra Restoranları” zincirinin sahibi bir Hüseyin Özer vardı.

Her türlü Kemalist girime tüm olanaklarıyla destek olan.. ülkesinin sorunlarını kendisine dert edinmiş.. Sayın Belge ve benzerlerini tersine, İngiliz basınının kendisini ülkesi ve toplumuna karşı kullanmasına izin vermeyen…

Çeyrek yüzyıl sonra yeniden geldiğim Londra’da güzellikler çoktu.

Tıpkı ince ve saygılı İngilizler gibi. Her adım başında sizi rahatlatan tablo kadar güzel parklar gibi Onarılıp sekiz daireli ev haline getirilmiş, güzel küçük kaleler gibi…

★ ★★

Ama çirkin de güzelin yapışık kardeşi.

Örneğin birçok güzelliğe damgasını vuran da İngiltere ADD.. deprem sonrasında elçiliğin düzenlediği toplantıya dinci demekler bile çağrılırken. kendisine haber bite verilmeyen de!

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de yaşamını yitiren 14 havacımızın yattığı Türk şehitliğini yıkılmaktan kurtaran da İngiltere ADD’nin Başkanı Murat Vehbi., yapılan törende Türkiye’nin başkonsolosu, hiç katkısı olmayanlara bile teşekkür ederken, adı bile anılmayan da!

Anadolu’dan kaçırılan değerlerin İngilizlerin, Hollandalıların, Yunanlıların elinden kurtulmasının isimsiz kahramanı da Sayın Vehbi., teşekkür listesinde bir kez daha adı unutulan da!

Örneğin sokaktaki nezaketi ve saygılı tavrıyla güzelleşen de Ingiliz kendi görmek istediği bir çirkin, Türkiye görüntüsünü verebilmek uğruna, tüm basın etiği ve onurunu ayaklar artına atan da!

PKK gibi bir terör örgütüne dört katlı lüks bir bina sunan da İngiliz belediyesi..  ırkçı ya da dinci kimliği savunanlara karşı insancıllığı ve uygarlığı temsil eden bir ADD’ye farklı ölçütler uygulayan da!

Alçaklara kızmalı mı, yoksa dağlan yüksek .gösterenin ovalar olduğunu mu anımsamak?

Güzel Batı “insancıl”.. çirkin Batı ise en azından “önyargılı”..

Çirkin Türk birtakım dış çevrelerce kollanır. Bol olanaklı toplantılara çağrılır. Sırtı sıvazlanır. Romanları çevrilir, bol propagandası yapılır.

Güzel Türk ise, Türkiye düşmanlarının ödülleri ile onur duymaz. Kendi toplumunun doğrulanma sahip çıkmakla mutluluk ve huzur bulur.

Unuttuk mu?

Batı: bağımsızlığı, çağdaşlığı ve insancıllığı savunan Mustafa Kemal‘e karşıydı. Bağımlılığın, karanlığın, çağdışılığın temsilcisi Vahdettin‘in yanındaydı!

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın