Ahmet Taner Kışlalı Yazıları Cumhuriyet Gazetesi Haftaya Bakış Köşe Yazıları

Keçeciler Kazanmalı! SHP Çekilmeli!..

Yazı Hakkında

Başlık:Keçeciler Kazanmalı! SHP Çekilmeli!..
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.4)
Tarih:22 Kasım 1992 Pazar

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Keçeciler Kazanmalı! SHP Çekilmeli!..

Amaç ile o amaca ulaşmak için kullanılan araç birbirine karıştırılmamalı. Aracın amacın yerini alması tehlikesine karşı hep uyanık olmalı.

SHP’nin hükümette yer almasından niçin hoşlandık?

Solcu olduğumuz için, Çağdaş, katılımcı bir demokrasinin oluşması, toplumsal adaletsizliğin biraz olsun azaltılması için.

Yoksa TV’de biraz da “daha bizden” diyebileceğimiz, bizim kulağımıza daha hoş gelen şeyler söyleyebilenler de çıksın diye değil!

Sayın Mesut Yılmaz’ın ANAP’ın başında kalmasını niçin istiyoruz?

Daha çağdaş kafalı olduğundan. Din sömürüsü yapmadığından. Çankaya’nın anayasal sınırlar içinde kalmasını savunduğundan..

Yoksa genç olduğu, iyi görüntü verdiği ve iyi konuştuğu için değil!

Eğer SHP’nin hükümette kalması solu güçlendireceğine zayıflatıyorsa.. İstenilen hakça-insanca düzenin kurulmasına elle tutulur bir katkı yapmıyorsa.. İstemeden de olsa geleceğin “çağdışı” bir iktıdarına “zemin” hazırlıyorsa.. SHP’nin hükümetten çekilmesini savunmak tutarlı bir davranış olmaz mı?

Eğer “liberal” Yılmaz’ın ANAP’ın başında kalması, liberal bir düzeni savunanların değil de toplumsal düzeni din temeline dayatmak için yarı açık-yarı kapalı çaba gösterenlerin işine yarıyacaksa.. ANAP’taki savaşımı Sayın Keçeciler’in kazanmasını istemek, daha mantıklı olmaz mı?

Çankaya’da oturup particilik yapan bir Özal yerine, ANAP’ın başına geçmiş bir Sayın Özal, gerek kendisi gerekse siyasal yaşamımız için daha sağlıklı değil midir?

RP’deki yükselişin, bir sol ile bir de sağ ile ilgili yanı var.

“Sol” ile ilgilidir; çünkü, solun taşıması gereken “düzen karşıtlığı” bayrağını eline almıştır. Tepki oylarını
toplamaktadır. “Düzen değişikliği” programı ile geleneksel oylarının üzerine bir yüzde 10’luk da tepki oylarını ekleyen 1970’lerin CHP’sinin yerindeki firma şimdi RP’dir.

“Sağ” ile ilgilidir; çünkü, laik-sağın “muhafazakâr” kesimin gereksinmelerini sağlıklı bir biçimde değerlendirip yönlendirememesinden yararlanmaktadır. Laik-sağın, bu kesimin oylarını alabilmek umuduyla “cami, imam-hatip okulu, Kuran kursu” bahşişine sığınma ucuzluğunun meyvelerini dermektedir.

Bir önceki seçimler sırasında, zamanın İsrail Başbakanı Begin, bir Batılı gazeteciye şunları söylemişti:

– Aşırı dinciler de bize oy verecekler, çünkü onların istediği birçok şeyi yaptık!

Oysa bu hesap yanlış çıktı. Köktendinci Yahudiler, kendilerine isteklerinin bir kısmını veren Begin’i destekleyeceklerine, tümünü veren “aşırı” partileri desteklediler..

İstediği kadar DSP ve CHP hükümetin dışında olsun.
İstediği kadar “Solu SHP değil biz temsil ediyoruz” desinler.. Düzene tepki duyan kitlelerin gözünde, “sol” büyük ölçüde “düzene seçenek” olmaktan çıkmıştır!

SHP hükümetten çekilirse ne olur?

Sol yeniden düzene ve sağcı iktidarlara seçenek olma şansını elde edebilir. İktidar, ılımlı sağ ile köktendinci sağ arasında bir gel-git olmaktan çıkabilir. “Büyük oyun” bozulabilir!..

Sayın Keçeciler, ANAP’taki savaşımı kazanırsa ne olur?

RP oylarının bir kesimi ANAP’a dönerken liberal ANAP oylarının bir kesimi de DYP’ye gidebilir. Siyasal yelpazenin sağ kanadındaki yapaylıklar ortadan kalkabilir.

Ve sağdaki bu netleşme, soldaki yapaylıkların kalkıp,
bütünleşmenin gerçekleşmesini kolaylaştırabilir!..

Hem SHP hükümetten çekilir hem de Keçeciler; ANAP’ın başına geçerse ne olur?

RP’nin doğal sınırları içine çekilmesi, solun ise doğal
sınırlarına ulaşması yolu açılır!..

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın