Ahmet Taner Kışlalı Yazıları Cumhuriyet Gazetesi Haftaya Bakış Köşe Yazıları

“Milli İhanet” Eğitiminin Sivas Gerçeği…

Yazı Hakkında

Başlık:“Milli İhanet” Eğitiminin Sivas Gerçeği…
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:11 Ağustos 1995, Cuma

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

“Milli İhanet” Eğitiminin Sivas Gerçeği…

Okulun adı: Adem Yavuz Yatılı İlköğretim Okulu.

Öğrenci sayısı: 530.

Öğrencilerin özelliği: Yoksul ama zeki ve yetenekliler. Okula sınavla giriyorlar. Parasız okuyorlar.

Okul, devletin yüzlerce benzeri okuldan birisi. Sivas’ın Merkez, Zara, Hafik, Sarkışla, Altınyayla, İmranlı köylerinin yoksul çocukları için kurulmuş… Bir anlamda, yarım yüzyıl öncesinin Köy Enstitüleri’nin boşluğunu doldurmak için.

Koy Enstitüleri – yaşamına izin verilen birkaç yıl içinde – kaybolup gidecek 17 bin köylü çocuğunu, bu topluma “pırıl pırıl, yurtsever aydın”lar olarak kazandırmıştı.

Bakın, Adem Yavuz ve benzerleri neler kazandırmak çabasında!..

★ ★ ★

Okul, bütünüyle bir din öğretmeninin denetimindedir.

Sabah namazları için öğrenciler zorla yataklarından kaldırılır. Teravih namazı sırasında, sınıflar boşaltılır. Namazdan kaçanları yakalamak amacıyla, sınıflar, yatakhaneler ve tuvaletler tek tek aranır.. Cuma namazlarının Hafik’te, camide, kılınması için öğrencilere izin verilir. Okulun ‘mescit’i vardır. Aynı zamanda Türkçe derslerine giren din öğretmeni de, imamlığını yapmaktadır. Ama bu yetersiz görülür. Üç yatakhane daha boşaltılıp, oraları da mescite dönüştürülür.

Okulda 6-7 kişilik “çete”ler oluşturulmuştur. Bunların görevleri, bir tür “din polisliği”dir.. Tıpkı Suudi Arabistan’da olduğu gibi!

Özellikle “ünlü” din öğretmeninin nöbetlerinde, bu çeteler denetim yaparlar. Bazı öğrenciler, boş saatlerinde din kitabı okumadıkları için dayak yerler. Dinsel bilgileri yetersiz olan çocuklara – ceza olarak – kirli çorap ve çamaşırlar yıkatılır.

Okul içindeki “din polisliği” işlevini, okul dışında da imam-hatipli bazı çeteler üstlenir. Okuldakilerle işbirliği içinde, çarşıda dolaşan öğrencilerin yolu kesilir. Sorular sorulur. Din bilgisi yetersiz görülenler dövülür.

Dönem ve yaz tatillerinin amacı, din öğretmeninin verdiği 18 sure, 4 ayet ve 32 farz ve dinle ilgili diğer konuları ezberlemektir. Ezberlemeyenler, tatil sonrasında kendilerini ne tür cezaların beklediğini bilirler…

★ ★ ★

10 Kasım günlerinde, okulda Atatürk‘le ilgili tek söz edilmez.

Din öğretmeni – her fırsatta – Atatürk’e karşı olduğunu söyler. Çocuklardan O’na inanmamalarını ister…

Okulda, yakın köylerden gelen 75 tane de Alevi çocuğu vardır.

Okulun çeşitli yerlerinde ve özellikle de mescit katının duvarlarında yazılar görülür. “Burada Alevilerin işi yok! Aleviler ve solcular öldürülecek!” türünden yazılar bunlar.

Alevi öğrencilerin çoğu çalışkandır. İçlerinde sınıfını “teşekkür”le geçenler vardır. Ama din öğretmeni ve çetelerce “dince yetersiz” görüldüklerinden, üzerlerindeki baskılar artar. Sık sık dayak yerler. Veliler okul müdürüne çıkar. Müdürün yanıtı ise kısa ve net olur:

– Ben din öğretmeninin işine karışamam!

Ve, dayağa ve baskılara dayanamayan 30 öğrenci, bir ay içinde okuldan ayrılır. Çocuklara yapılan baskılara dayanamayan fen öğretmeni de, acele Sivas’a atanır.

Eğer bu 30 çocuk, bu ders yılında okula dönmezse, tüm haklarını yitirecek! Dönerse – tepki verdikleri için – dayak ve baskı artacak!…

★ ★ ★

İsimler, ayrıntılar bende duruyor. Ama “Milli İhanet Eğitimi”nden sorumlu olanların bunlarla ilgileneceğini sanmıyorum. Geçmişte ilgilendiler mi ki, şimdi ilgilenecekler?

Nelerin olup bittiğini, onların bilmediklerini mi sanıyorsunuz?

İşte Adem Yavuz Yatılı ilköğretim Okulu!.. İşte Sivas!.. Ve işte “laik-demokratik cumhuriyet”in verdiği eğitim!..

Adem Yavuz Okulu, Türkiye’de yüzlerce, binlerce örnekten sadece birisi!

RP’nin “militan ordusu”nun kimler tarafından eğitilmiş olduğunu hâlâ merak ediyor musunuz?

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın