Yazı Hakkında

Başlık:Ne Demişlerdi

Ne Diyorlar?

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:11 Kasım 1998, Çarşamba

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Ne Demişlerdi
Ne Diyorlar?

Bir İngiliz dostum, ailesiyle birlikte birkaç yıl Türkiye’de kalmıştı. Sık sık yinelediği bir eleştiri vardı:

– Atatürk’ü biraz abartıyorsunuz!..

Yazgı bu ya.. Türkiye’nin ardından Suudi Arabistan’da görevlendirildi. Ve Riyad’dan yolladığı ilk yılbaşı kartında şu satırlar yer alıyordu:

“Mutlaka buralara gelmelisin!.. Gelip görmelisin ki Atatürk’ün Türkiye için yapmış olduklarının değerini bin kat daha iyi anlayabilesin.. ’

★★★

İngiltere’nin yüzyılımızdaki en büyük ismi Churchill, Atatürk’ün arkasından şöyle demişti:

“Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk ulusunu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır…”

Beşiktaş’ın Teknik Direktörü Tochack geçen yıl ufak çapta bir olay yaratmıştı. Türkiye’nin her yerinde Atatürk’e verilen önemi yadırgadığını belli eden bir tavır takınmıştı.. Hafiften alaycı, küçümseyici bir tavır..

Yoğun da tepki almıştı..

Zaman geçti, Tochack Türkiye’yi ve Atatürk’ü tanımak fırsatını buldu. Şimdi ünlü İngiliz futbol adamının göğsünde, zaman zaman Atatürk rozeti parlıyor.

★★★

Hindistan’ın yüzyılımızdaki en büyük devlet adamı, hiç kuşku yok ki Cavaharlal Nehru‘ydu. Şu sözleri ettiğinde, yıl 1963’tü:

“- Kemal Atatürk veya bizim O’nu o zamanlar tanıdığımız ismiyle Kemal Paşa, gençlik günlerimde benim kahramanımdı.. O’nun en büyük hayranları arasında olmaya devam ediyorum.”

Ve kısa bir süre önce, Hindistan Cumhurbaşkanı Naman Narayanan, Demirel‘in konuğu olarak Ankara’daydı.. Atatürk’ten söz etmek O’na hâlâ heyecan veriyordu:

“- Özgürlük mücadelemiz sırasında Türk Kurtuluş Savaşı’ndan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinden çok etkilendik. Atatürk ün milliyetçilik, laiklik ve demokrasi ilkeleri, ülkemin gelişmesinde çok etkili oldu… “

★★★

Atatürk, kendi deyimiyle “ezilen uluslar” ve gelişmekte olan ülkeler üzerinde nasıl bir etki yapmıştı?

Habib Burgiba (Tunus Devlet Başkanı-1955):

“Vatanımın bağımsızlığı uluslararası bir gerçek olduğu gün, Allah’a şükürden sonra ilk hatırladığım isim, Gazi Mustafa Kemal Atatürk oldu. Ümit kapılarının kapandığı bunalım anlarında, O’nun destan olan yaşamı ve savaşımı bana esin kaynağı oldu. ”

Tahran gazetesi (İran-1939):

“İslam dünyasının büyük insan yetiştirme gücünü yitirdiğini öne sürenler, Atatürk’ü hatırlamalı ve utanmalıdırlar…”

Arriba gazetesi (Portekiz-1938):

“Atatürk, başı dumanlı doruklarda yüce bir dağ tepesidir. Siz O’na yaklaştıkça o yükselir ve aranızdaki mesafe sonsuza değin aynı kalır. Devirlerinde büyük gözüken, zamanla küçülen benzerlerinden farkı budur ve böyle kalacaktır.”

Pester Llyd gazetesi (Macaristan-1938):

“Dünya, bu savaş ve barış kahramanı büyük adamın ölümü ile yoksul düşmüştür. Gücü, zorlukları yenme kararı ve yiğitliği ile, aman bilmeyen galiplerin uygulamaya kalkıştıkları pranga siyasetini ilk kıran Atatürk’tür.”

Tchang Yang Yee Pan gazetesi (Çin-1958):

“Atatürk, bütün Asya kıtasının gururuydu.. O bütün Asya kıtasının ATA’sıdır.”

Tataresku (Romanya Başbakanı-1938):

“Eğer tarih bir kalbe sahip olsaydı, Mustafa Kemal’i mutlaka kıskanırdı..”

Eyüp Han (Pakistan Devlet Başkanı-1963):

“Kemal Atatürk yalnız bu yüzyılın en büyük liderlerinden biri değildir. Biz. Pakistan’da O’nu, bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz…”

★★★

1953 yılında, bir grup genç, Türk öğrencilerini temsilen Mısır’a gitmişlerdi.

Kendilerini, zamanın Devlet Başkanı General Necip kabul etti. Grubun sözcüsü konumundaki Orhan Bilgin, bir ara şöyle diyecek oldu:

-Emperyalist güçleri yenen büyüğümüz Atatürk…

General Necip sözünü kesti:

– O hepimizin büyüğüdür.. Yalnız sizin değil!..

Ve daha geçen yıl, Fidel Castro, Şair Dursun Özen‘e şunları söylüyordu:

– Ben en çok Atatürk’ten etkilendim.. Koşullar, O’nu yeniden dünyanın gündemine oturttu…

ABD’nin unutulmaz Başkanı Franklin Roosevelt, Atatürk’ün andından şöyle konuşmuştu:

“Beyaz Saray’daki görevim tamamlanınca ilk yapmak istediğim şey, zamanımızın bu en dikkate değer şahsiyetini ülkesinde ziyaret etmekti. Kader buna izin vermedi.. Bu çapta insanlar dünyaya sık gelmezler.”

Dün 10 Kasım’dı.

İşte 10 Kasım 1938’den günümüze uzanan hızlandırılmış bir film…

Yoruma gerek var mı?!

AÇIKLAMA

Gazetemizde önceki gün yayınlanan “Müfettişlere Soruşturma” başlıklı haberde soruşturma yaptıkları kişilerden hediye aldıkları ve görevlerini savsakladıkları iddiasıyla ilgili bir açıklama yapan gümrük görevlisi İrfan Bebek haklarında soruşturma yapıldığını doğrulayarak hakkındaki iddiaların hiçbirisinin doğru olmadığının anlaşıldığını öne sürdü.

Görevden alınmadığını kaydeden Bebek açıklamasında, “Yapılan soruşturma neticesinde iddiaların hiçbirisi subut bulmamış ancak ne yazık ki müfettişler taralından zorlama ile hakkımızda 657 sayılı yasanın 125/c maddesi uyarınca maaştan kesme cezası ile bir disiplin
cezası verilmiştir. Bu ceza kararına karşılık müfettişliğimizce İstanbul 5’inci idare mahkemesinde açmış olduğumuz iptal davası ile ilgili olarak anılan mahkeme önce yürütmeyi durdurma kararı vermiş ve sözkonusu cezayı daha sonra iptal etmiştir” dedi.

Bebek, haklarındaki müfettiş raporlarında kendilerine yönelik iddiaların doğru olması halinde memuriyetten atılmaları ve haklarında dava açılması gerekliğini kaydederek halen gümrük teşkilatı içindeki menfaat gruplarının zorlaması ile disiplin cezası verildiğini ve müfettişliğin cezalandırıldığını belirtti. İrfan Bebek menfaat grupları tarafından yanlış bilgi verildiğini ve 1.5 yıl önceki olayların bu gün olmuş gibi aktarıldığını kaydederek “Şu anda halen Gümrükler Kontrol Genel Müdürlüğü emrinde uzman kadrosu ile görevime devam etmekteyim ve görev değişikliği ile ilgili olarak Danıştay Başkanlığı nezdinde açmış olduğum dava halen devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın