Yazı Hakkında

Başlık:Bir Demet Güzellik
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:31 Temmuz 1996, Çarşamba

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Bir Demet Güzellik

Bir kişinin öyküsü, bazen bir toplumun öyküsüdür. Tıpkı sayfalar dolusu bir yazının mesajını, bazen küçük bir karikatürün çok daha iyi verebilmesi gibi.

Öykü iki kız kardeşe ait.

Anadolu’dan gelip İstanbulda bir Fethullahçı yurdunda kalmaktadırlar. Büyük kız, hemşirelik öğrenimini -sırf kep giymemek için- son sınıfta yarım bırakmıştır. Küçük kız, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne atar kendini.

– Ne olur beni kurtarın!.. Başımı örtmek, ablama benzemek istemiyorum.

Bir devlet yurduna yerleştirirler.

Kısa bir süre sonra, öğretmeninden derneğe telefon gelir.

– Ne yaptınız bu çocuğa? Asık suratlı, kaygılı biri iken, birden neşelendi.

Ama abla, çok üzgün ve kızgındır. Küçüğü kardeşlikten reddeder. Ve günler günler sonra, o da derneğe korkarak başvurur.

– Kardeşimdeki olumlu değişikliği gördüm, ama korkuyorum. Eğer yurttan ayrılırsam saçımın her teli yılan olup beni boğarmış. Bir de Atatürk konusu var.
Toprak bile bedenini kabul etmemiş. Bana bunu açıklayabilir misiniz?

★★★

Prof. Türkan Saylan’ların, Prof. Necla Arat’ların, Abdullah Kehale’lerin ÇYDD’si iğne ile kuyu kazıyor. İşin ilginç yanı da başarıyor.

İki yıl önce 250 genci, burs vererek şeriatçıların elinden kurtarabilmiş!. Geçen yıl, “Bir ışık da sız yakın” kampanyası ile bu sayı on katına çıktı. Şimdi hedef 10 bin öğrenci. Ve giderek 100 bin.

Çin atasözünün dediği gibi; “Karanlıktan yakınacağına bir mum yak!”

Karanlıkları kovmak isteyenler bu yıl ayda 2.5 milyon lira ile bir genci aydınlıklara kazandırabilirler. Yeterli parası olan tek başına, olmayanlar da bir araya gelerek. (Tel/Faks 0212-2731632 ve 2335431)

İki yıl önce, İstanbul’daki hemşirelik okullarında bir ciddi “başörtüsü sorunu” vardı. Kep giymeyi “kâfirlik” sanan çok sayıda genç kız vardı. Neredeyse artık böyle bir sorun kalmadı.

ÇYDD’nin girişimleri ve A.Ü Rektörü Prof. Günal Akbay’ın Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı olması ile devlet de aymazlıktan kurtulma yolunda. Kız yurtları yeni bir anlayışla devreye giriyor.

Meydanı karanlık güçlere bırakmama bilinci ve istenci ile.

★★★

Geçenlerde Deniz Som vermişti muştuyu. ÇYDD’nin Atatürk Çağdaş Yaşam Meslek Lisesi inşaatı için açtığı kampanyada 9 milyar liraya yaklaşılmış.

RP’ye en çok destek veren kesimlerin başında, küçük yerlerden büyük kente gelenler var. Yani kendilerini yalnız ve dışlanmış hissedenler…

ÇYDD “Gecekondu bölgelerindeki kadın ve çocukların kentle bütünleşmesini kolaylaştırma projesi” yürütüyor. “Yaz ve Kış Okulları Projesi” ile bu yıl 1815 çocuk yaşadığı kentin güzelliklerini gördü. 2 bin 753 çocuk sanatla tanıştı. 4 bin 50 çocuk sağlık taramasından geçti. 2 bin 270 çocuk, kişisel yeteneğinin yönünü arayıp buldu.

Az şey mi?

Bugün 60 olan ÇYDD şubelerinin tüm yurda yayıldığını düşünün!

Buğun 10 bin olan, yüz yüze görüşülen gecekondu aile sayısının 100 bine ulaştığını düşünün!

Bugün derneğin bir “Çocuk Kulübü” ve “Çocuk Tiyatrosu” var. Yarın “Her Şubede Bir Çocuk Tiyatrosu” amacına ulaşıldığını düşünün!

Şimdiden 30 bin gence sergilenen Atatürk’ün Kendi Diliyle Söylev projesinin tüm yurda ve yurtdışındaki gençlerimize yaygınlaştırıldığını düşünün!

Tek “okumaz-yazmaz” kalmayıncaya dek sürdürülmekte kararlı olunan okuma yazma kurslarının amacına ulaştığını düşünün!

Düş mü?

Hayır!

ÇYDD’nin son birkaç yılda başardıkları da, bir zamanlar herkese düş geliyordu.

★★★

İstanbul Filarmoni Derneği her konser için ÇYDD’ye 30 parasız davetiye veriyormuş. Böylece her defasında 30 genç çağdaş yaşamın bir güzelliği ile tanışabiliyormuş.

Geçen 10 Kasım konserinde bir olay olmuş. Orkestra Atatürk’ü anma konseri sırasında bir marş çalmaya başlamış. ÇYDD’nin 30 genci ayağa kalkmış ve orkestra ile birlikte soylemişti.

Onların yaydığı heyecan dalgası ile derken tüm salon katılmış bu coşkuya.

Ve Filarmoni Derneği, ÇYDD’ye verdiği davetiye sayısını 50’ye çıkarmış..

Demet demet güzellikleri çoğaltmak elinizde! Koşun ÇYDD’lere, koşun ADD’lere!. Bu ülkenin hepinize gereksinmesi var!

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın