Yazı Hakkında

Başlık:Birleşmek yada Birleşmemek…
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.4)
Tarih:06 Ekim 1993, Çarşamba

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Birleşmek ya da Birleşmemek…

Büyük katılımla yapılan bir “solda bütünleşme” toplantısında, düşüncemi en iyi özetlediğini sandığım tümceyi en sona saklamıştım:

– Solda bütünleşme elbette ki olacak; önemli olan bunun saygın bir biçimde mi, yoksa yerel seçimlerde “rezil” olup tarih önünde suçlu duruma düştükten sonra mı olacağıdır!

“Tarih önünde suçlu duruma düşmek” büyük bir laf. Aslında ben de büyük laf etmekten pek hoşlanmam. Ama Türkiye öyle bir dönemeçte ki; bu ortamda demokrasimizi “sol kanat”sız bırakmanın sorumluluğunu başka türlü tartmak çok zor..

“Bütün Kemalistleri ve sosyal demokratları birleştirme” hareketinin yayın organlığını üstlenen “Devinim” dergisi, “yıldırım baskı”sında bu yargıyı şöyle dile getiriyor:

“Sosyal demokrat partiler birleşmezse, yerel seçimlerde uğranacak bozgunun sorumlusu yalnız liderleri olacak. Ama bunun faturası tüm sosyal demokratlara ve laik Türkiye Cumhuriyeti’ne çıkacaktır.”

“Sol” olmak için önce “demokrat” olmak gerekir.

Soldaki üç particiğin de söylemleri demokrat, ama kendileri değil..

Taban “sol”daki çıkmazı yıllardır görüyor. Laik demokratik devletin tehlikede olduğunun farkında. Gelir dağılımındaki “korkunç” haksızlığı yaşayarak öfkeleniyor.

Bu gidişe ağırlığını koyacak güçlü bir sol oluşmazsa, daha nelerin olabileceğinin bilincinde. Adeta “feryat” ediyor..

Eğer “toplumsal taban”ın duyarlılığına, “örgütsel tavan” bu ölçüde “duyarsız” ise orada yapı bozuk demektir. Orada “demokrasi” yok demektir..

Ne değişti de soldaki iki parti birleşme konusunda “birden” ciddileştiler?

Çünkü yeniden seçilememek, “tümden” silinmek korkusu yüreklere gelip yerleşti. Bir “telaş” başladı.

Oysa gecikmek ne kadar kötü ise acelecilik de o ölçüde yanlıştır. “Yanlışlar”ı birleştirmeye çalışmak da yanlıştır!

“Doğru” bir birleşme için, çıkış noktasında “tartışmadan” kabul edilmesi gereken “doğrular” neler;

Birleşik partinin adı elbette ki Cumhuriyet Halk Partisi, bayrağı da “Altı Ok” olmalı.

SHP’nin, toplumun son on beş yılının hemen tüm bozukluklarını “temsil” eden, bütünleşmeye değil, “bölünme”ye göre oluşmuş yapısı oraya taşınmamalı. Kemalizm karşıtları, numaracı cumhuriyetçiler, ırkçılar, yıpranmış “şaibeli” öğeler (aklanıncaya kadar) dışarda
bırakılmalı.

Bütün il ve ilçelerde, iki partinin eşit sayıda temsil edildiği kurullar oluşturulmalı. Bunlara birde “yansızlığına inanılan” saygın bir isim eklenmeli.

Üye yazımı “sıfırdan başlayarak” yeniden yapılmalı.. “Delege ağalığı”nın sakıncalarını büyük ölçüde giderecek “sandık esasına göre” örgütlenme modeli benimsenmeli.

Parti içi bütün seçimlerin “orantılı temsil” ilkesine göre yapılması kabul edilmeli. Böylece hiçbir kimsenin hiçbir gücün yönetimden dışlanmayacağı, “katkı”sından yoksun kalınmayacağı peşinen belli olmalı.

Laiklik, Güneydoğu sorunu, özelleştirme ve seçim sistemi gibi konularda somut çözüm ve öneriler içeren bir “ilk hedefler bildirgesi” benimsenip açıklanmalı.

Peki, “liderlik” sorununu nasıl çözmeli?

Bu sorunu listenin başına değil, “en sonuna” koyarak.. Demokratik kurallara “tam saygı” göstererek..

Eğer “yapı” yukarda alt alta sıralamaya çalıştığımız “doğru”lara uygun biçimde -yani demokratik olarak- oluşursa önderlik sorunu da bunalım yaratmadan çözülür. Kurultay “tercih”ini ortaya koyar.

Ve seçilecek önder “tek adam” değil, “ortak aklın temsilcisi” olur!,.

Sayın Erol Tuncer’in başlattığı “solda bütünleşme” çalışmaları giderek yeni bir oluşuma yol açtı. Bedri Baykam, Prof. Türkan Saylan, Av. Ceyhan Mumcu, Erol Tuncer, Müge Gülses ve Dr. Meral Karabıyık’ın öncülüğündeki bu yeni hareket “Taban Operasyonu” adını aldı.

“Taban Operasyonu Komitesi, 80840-Ortakoy/İst. (Fax: 227 34 65)” adresinde toplanan imza sayısı kısa sürede 20 bini aştı. Sadece SHP’nin sol kurultayında toplanan imza sayısı ise 4 bini buldu.

İmzalar arasında çok sayıda ünlü ve saygın isim, meslek kuruluşlarının temsilcileri de var.. Ve Devinim’in özel sayısında Sevgili Uğur Mumcu’nun resmi ile bir tümcesi yer alıyor:

“Sosyal demokratların birleşmesi, irticanın karanlığını yenecektir!”

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın