Yazı Hakkında

Başlık:Çiller ve Şen…
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:26 Mayıs 1996, Pazar

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Çiller ve Şen…

Uçakta bir sayın DYP milletvekili ile yan yanaydım.

Mesut Yılmaz’ı da Tansu Çiller’i de eleştiriyordu. İkisinin de “lider” olmadığını, kendilerini de “demokratik sağ”ı da bir batağa sürüklediklerini söylüyordu. Bu durumun da “radikal sağ”a yaradığını savunuyordu. İkisi de partilerinin başında kaldığı sürece iki partinin birleşmesi olanaksızdı.

Doğru söze ne denir!

Çiller’in ünlü malvarlığı ve “örtülü ödenek” konusundaki görüşlerini sordum… Ve birden, sanki o insan gitti, bir başkası, geldi:

– Her şey yasalara uygun!.. Konunun siyasal açıdan kötüye kullanılmasını kabul edemeyiz. Bilgileri el altından sızdıran “onlar”…

“Örtülü ödenek” acaba “keyfi ödenek” midir ki nasıl sarf edilirse edilsin yasal sayılsın? Üstelik, örneğin Mussolini‘nin faşizmi kurarken attığı birçok adım da yasalara uygundu, ama “meşru” değildi!

Bilginin “edinilme biçimi” mi önemli, yoksa kendisi mi?

Sayın milletvekiline, “Sokaktaki adam sızın gibi düşünmüyor” dedim.

Öteki tarafa donup arkadaşı ile konuşmaya başladı…

★★★

Çiller bir olay!

Siyasete girişi.. Başarısız bakanlığı Bakanlıktaki başarısızlığa karşın, orta sağ bir partiye genel başkan oluşu.. Başbakanlığı..

Dosyaları bilmeyişi, öğrenmeyişi ve kulaktan dolma bilgileri birbirine karıştırışı.. Yönetim ilkelerinden habersizliği .. Demokrasilerde yeri olmayan ‘ben.. ben.. ben… “ciliği…

Ve her geçen gün artan: tıpkı Erbakan gibi, nasıl edinildiği kimseye anlatılamayan “ünlü” serveti. Ödenmeyen vergiler çelişkili davranışlar, her bir diğerini yalanlayan sözler…

İktidar hırsı… Para hırsı..

“Milliyetçi” (!) yurtdışındaki Türkleri, paralarını ülkelerinde değerlendirmeye çağırıyor Ama kendisi paralarını Amerika’ya yatırıyor

“Laik” (!): RP’ye verip veriştiriyor… Ama kendisi imam okulu açma şampiyonu.

“Demokrat” (!).. Ama hesabı sadece Allah’a vermekten yana.

“İktisatçı'(!).. Ama ülke ekonomisini daha da kötüleştirmiş.

“Bilim kadını’’(!). Ama Türkçeyi bile bilmiyor.

Bunlar, sonunda bir insanın çelişkileridir. Peki Çiller kamuoyunda kötü duruma düşürüldü diye istifa eden bakanlar neyin çelişkisidir? Hâlâ gözü kapalı arkasından yürüyen milletvekilleri neyin çelişkisidir?..

★★★

Ali Şen de bir olay!

Fenerbahçe cumhuriyetinin başına geliş biçimi ile… Oradaki yönetim anlayışı ile… Rakip takımlara, hakemlere, basına yönelik tutumu ile bir olay.

İç ve dış transferlerde, hoca seçiminde başarılı..
Fenerbahçe’yi yeniden spor gündeminin başına oturtmakta başarılı… Bazı kalemleri etkilemekte başarılı.. Seyircisinin desteğini korumakta başarılı…

Bazı Fenerbahçe yandaşlarına bile “itici” gelen demeçleri verirken başarısız… Tribünlerde gerilimin artmasına neden olan ortama katkıda bulunurken başarısız… Bir, “Oğuz ve Aykut sorunu” yaratıp şampiyonluk sevincini söndürürken başarısız. Ve Fenerbahçe 1907 Derneği’nin basketbol şubesini bırakmasına neden olurken “çok” başarısız…

O da ‘ben… ben… ben’ci.

Bir Oğuz’un, bir Aykut’un, futboluna ya da kişiliğine tek olumsuz şey söylenebilir mi? Lefter futbolu bıraktığında 43 yaşındaydı.. Oğuz gerektiğinde 45 dakika oynar: ama dünyanın her takımında oynar!

Oğuz gelecekte Fenerbahçe’nin başkanı olacak kişidir.

Sayın Şen, yoksa Oğuz’u kıskanıyor mu? Fenerbahçe yandaşlarının Oğuza ve Aykut’a gösterdiği sevginin düzeyinden mi rahatsız? Futbolcuların kaptanlarına verdikleri destekten mi rahatsız?

★★★

Fenerbahçe cumhuriyetinin kişisel diktatörlüğe dönüşmesi, olsa olsa Fenerbahçe’ye zarar verir. Ama DYP’deki kişisel diktatörlüğün önünde boyun eğenler, az gelişmiş bir demokrasinin temeline dinamit koyduklarını bilmelidirler.

Demokrasinin yaşaması, sivil kişi ve kurumlara duyulan güvenle doğru orantılıdır!

Geçen yıl bir kamuoyu yoklaması yapılmıştı. En güvenilir kurumların başında “ordu” geliyordu. Siyasetçilerin yeri ise pek parlak değildi… Ya benzer bir araştırma bugün yapılsaydı?

At gözlüklerini bugün atmayanlar, yarın at konumuna düşebilirler!..

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın