Yazı Hakkında

Başlık:Demirel’in Isparta’sı!
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:11 Mart 1998, Çarşamba

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TAMER KIŞLALI

Demirel’in Isparta’sı!

ÇYDD’nin düzenlediği bir toplantı için. Prof. Türkan Saylan’la birlikte İsparta’daydık. Toplantı görkemliydi. İnsanlar savaşımcı ve kararlıydı ve İsparta Demirel’in damgasını taşıyordu.

Üniversitesiyle… Valisiyle, -rektörüyle. Milli Eğitim müdürüyle.. Şevket Demirel’i ile. .

★ ★★

İsparta’daki üniversitenin adı, Süleyman Demirel Üniversitesi.

Somut örneklerini geçenlerdeki bir yazımda vermiştim. SDÜ’de okutulan Devrim Tarihi kitabının kendisi, Atatürk’ün devrimine özünde karşı.. kitabın yazarları da aynı üniversitenin öğretim üyeleri..

Gençler anlattılar.

İktisat Bölümü’nde peçeli öğrenci bile var. Kara çarşaflı, kara eldivenli, kara gözlüktü.. Ve ayrıt bölümce, öğrencisine Şimdi aptes alıp namaz kılacağım, sonra gel!” diyen öğretim elemanları var.

Güzel Sanatlar Bölümü’nde, “Ben şeriatçıyım” diyen hoca bile var. Sınıfa bir gün çok neşeli giriyor:

“Size müjde! Çalışmalarımız sonunda mescit açılıyor.”

Türk Dili dersinde, verilen örnekler hep dinle ilgili. Sınavda “hadis” yazarak geçenler var.. Üniversiteye elinde Zaman gazetesi ile gelip herkes okusun diye sağa sola bırakan öğretim görevlileri var.. Öğrencilerle “ülkücü usulü’’ tokalaşan sayısız güvenlik görevlisi var.

“Vari”lar o kadar çok ki!

Demokrat. Kemalist eğilimi öğrencilere baskı yapan hocalar.. Atatürk le ilgili toplantı istemlerine karşı çıkan. “Mustafa Kemal, Cumhuriyet ve Aydınlanma” konulu yarışma düzenleyen ÇYDD’nin yazısına yanıt bile vermeyen yöneticiler.. İlahiyatçı Prof. Neşet Çağatay’ın konuşması “türban “lıların tepkisine neden olunca, konferansı yanda kesen bir rektör.

“Var”lar çok.. Ama koca üniversitede ÇYDD ya da ADD’ye üye olmaya cesaret edebilen, ilişkiye girebilen tek bir öğretim elemanı bile yok!

Ve Süleyman Demirel Üniversitesı’nde parasız dağıtılan bir derginin başyazısı şöyle başlıyor “Bismillahi Teala/Salat ve Selam Resul/sav’e ve ashaba olsun… ”

  1. Tamer Tokuç yönetimindeki ÇYDD İsparta Şubesi valiliğe başvuruyor. Konu, öğrenciler arasında derneğin düzenlemek istediği bir yarışma. “Atatürk ve Çağdaşlaşma Yolunda Türkiye”.

Yanıt, Milli Eğitim Müdürü öden sözlü olarak geliyor:

– Şu tür yarışmaların açılmasından yana değilim!

ÇYDD -tüm Türkiye’de olduğu gibi- İsparta’da da “Bir Işık da Siz Yakın!” kampanyası açıyor.
Amaç, dar gelirli ailelerin çocuklarına burs vererek, onları dinel kuruluşlara yem olmaktan korumak.

Şevket Demirel’e bağlı kuruluşlar görüşme istemlerini bile kabul etmiyorlar. Tek bir burs bile vermiyorlar.. Ama sıra Fethullahçılara burs temin etmeye gelince iş değişiyor. Cumhurbaşkanımızın kardeşi hemen Ispartalı işadamlarını topluyor. Ağırlığını koyuyor ve birkaç saat içinde 400 burs sağlıyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi. Şevket Demirel’e “fahri doktorluk”veriyor. (Tam da “Murat Reis’’ isimli kaçak yatın, Sayın Şevket Demrel’e ait olduğunun yargı tarafından saptandığı günlerde..)

“Mustafa Kemal. Cumhuriyet ve Aydınlanma’ konulu toplantıda kadınlar vardı.. Gençler vardı . Büyük bir kalabalık vardı. Coşku vardı.

Ama vali yoktu.. Rektör yoktu.. Onların yardımcıları falan bite yoktu…

Isparta, Demirel’ın kenti.. Olumlu ya da olumsuz her şey onun damgasını taşıyor. Hemen her şeyin tek sorumlusu o.

Tıpkı Özal’ın Malatya’sı gibi!

İkisi de Cumhuriyet’ten verilen ödünlerin ürünü.. Ama İsparta, Doğu’da değil de Ege’de elmanın verdiği bir avantaja sahip. Tüm aymazlıklar onun dinci güçlerce teslim alınmasına yetmemiş.

Yetmemiş yetmemesine de. Her iki kentte konuşma yaptığım toplantılar arasında düşündürücü
bir fark bulunuyordu. İsparta’daki toplantıda devleti ve üniversiteyi temsil edenler yoktu. Ama Malatya’dakinde vali de vardı, rektörde, yargı da…

Düşünüyorum da Sayın Demirel, iyi ki Türkiye’nin Doğu’sunda değil de Batı’sında doğmuş!

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın