Yazı Hakkında

Başlık:Güzelliklerden Bir Demet!
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:14 Mart 1997, Cuma

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Güzelliklerden Bir Demet!

Çoktandır masamın üzerinde duruyordu. Atmaya bir türlü kıyamamıştım:

“Yazınızı okuduktan sonra gidip bankaya bir milyon yatırdım. Bu yıl içinde taksitler şeklinde daha dört milyon yatıracağım… Ben 70 yaşında emekli bir adamım. Kahveye gidip çay içmemeye ve çay parasını Atatürkçü Düşünce Derneği’ne göndermeye karar verdim.”

Mektup Bursa Kükürtlü’den yollanmıştı.

Konu, büyük bir hızla büyüyen, ama küçücük bir daireye sıkışmış olan ADD’ye bir genel merkez kazandırılmasıyla ilgiliydi. (Ziraat Bankası Kızılay Şb. 30440-3505.4). Ve Şaban Sevinç, parasal durumu kendisinden çok daha iyi olan insanların, “ellerini ceplerine atmamalarını” anlayamıyordu.

Sayın Sevinç’e büyük saygı duyuyorum. Ülkenin yeniden karanlığa dönmemesi savaşımında tuzu olduğu için, geceleri huzurlu uyuduğuna inanıyorum„.

O huzuru duyamayanlara da acıyorum.

★★★

ADD, ilk öğrenci yurdunu İzmir Karşıyaka’da açtı. Amaç, bir avuç kız öğrenciyi, şeriatçı yurtlarına muhtaç olmaktan kurtarmak..

Yurdun oluşumuna birçok işadamının katkısı var. Örneğin tüm yataklar YATAŞ’tan, parasız.

ADD İzmir’in 20 ilçesinde şubesini kurmuş… Artık beldeler bile şube kurmak için başvuruda bulunuyor.

Yazın gecekondu çocuklarına yaz kursları… Gecekondu kadınlarına okuma-yazma öğretme çabaları… Ve başörtülü bir avuç kadının, her geçen gün biraz daha aydınlanan kafaları

Az şey mi?

★★★

Gecekondulara yönelik benzer bir çabayı, ÇYDD İstanbul Beşiktaş Şubesi gerçekleştiriyor Amaç gecekonduluyu kenti ile bütünleştirmek.

Dilara Kehale ve Figen Önkal, eğitim gönüllüleri ile el ele vermişler. Anne eğitimi, çocuk eğitimi ve öğretmen eğitimim ayrı ayrı ele alan bir projeyi uygulamaya koymuşlar. Marmara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi eğitim fakülteleri ile Ankara Çağdaş Drama Derneği’nin etkin katkısı sağlanmış.

İlk sonuçlar alındıktan sonra, bütün Türkiye’yi kapsayacak şekilde yeni bir büyük proje hazırlanacak.

Ve aydınlığın attığı her ileri adım, karanlık güçlerin bir geri adımı olacak!

★★★

Bugün bir demet de Bursa’dan.

Nezihe Sanal yönetimindeki ADD Bursa Şubesi, çok etkin ve etkili.

Yaz okulları, kurs-burs-yurt çalışmaları orada da var. İlkokul öğrencilerine ayrı, üniversiteye hazırlanan lise öğrencilerine ayrı kurslar veriliyor.

Hukuksal danışmanlığa gereksinme duyanlar ya da sağlık sorunları bulunanlar için ADD bir umut kapısı… Hukukçulardan ve doktorlardan oluşan iki komisyon oluşturmuşlar. Parasız hizmet sunuyorlar.

Derneğin gençler için oluşturduğu kütüphane, her geçen gün biraz daha büyüyor. Gençlerin yoğun ilgisi ile, dernek binası her gün cıvıl cıvıl.

Çalı ağaçlandırma bölgesinde bir “Atatürk Ormanı’’ kurma girişimi başarı ile sonuçlanmış. Şimdi sıra “yurt” yapımında… Takvim gelirleri ile birlikte, bu yoldaki çalışmaların da hızlanacağı umuluyor…

★★★

İnançları için çaba gösteren, bir şeyler yapan insan karamsar olmaz.

Olumsuzluklar toplumu uyandırıyor… Kol kola girdikçe, el ele verdikçe, karanlığın aydınlığı boğması olanaksızlaşıyor.

Bunun hızı faizlere bağlı.. Aklı, bilgisi, enerjisi ya da parası olan “aydınlıktan yana” herkesin, kendi kendine şu soruyu sormasına bağlı:

– Acaba ben ne yapabilirim?

Ve herkesin yapabileceği bir şey, “mutlaka” vardır!

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın