Yazı Hakkında

Başlık:Hangi Tarih?
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:11 Temmuz 1997, Cuma

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Hangi Tarih?

Şu sözler daha çok yeni… Prof. Justin McCarty’ye ait:

“- Atatürk olmasaydı, Türk belki Özbekistan da olurdu, ama Trakya ve Anadolu’da kalmazdı, 100 yılda tüm civar büyük coğrafyadan sürülmüş ve katledilmiş Tûrklerin Konya Ovası’ndan sürülmeleri ve atılmaları ne kadar sürerdi sanıyorsunuz?”

Ve Amerikalı tarihçi devam ediyor:

“- Ne Türk ne de Türkiye kalırdı. Mustafa Kemal sadece ülkeyi kurtarmadı, Türk neslini de kurtardı!” Bu sözler İstanbul’da, Haliç Rotary Kulübü’nün düzenlediği bir toplantıda edildi. Konuşmacı somut konuştu. Rakamlar verdi. Kanıtlar gösterdi.

Tarihin nasıl tersyüz edildiğini sergiledi.
Ama basın, numaracı cumhuriyetçilerden esirgemediği ilgiyi, bu olaydan esirgedi.

★★★

Prof. MacCarty’e göre, Türkler Hırıstıyanları katletmedi. Tersine, Hıristiyanlar Türkleri ve Müslümanları katlettiler.

1821’de patlak veren Yunan milliyetçiliği; bulunan, yakalanan her Türk’ün öldürülmesine neden olmuştu. Yunan etkisiyle, Arnavutluk ve Romanya’da da ele geçen tüm Müslümanlar katledilmişlerdi,

O dönemde öldürülen Türklerin sayısının 25 bin dolayında olduğu tahmin ediliyordu.

Bulgaristan’daki 1876 ayaklanmasında da Türkler kitle halinde yok edilmişlerdi. Türk köyleri yakıp yıkılırken bir iki kişinin kaçmasına izin veriyorlardı. Amaç onların olanları diğer köylerde anlatmaları ve Türklerin kaçıp topraklarını terk etmelerinin sağlanmasıydı.

Savaş bittiğinde 675 bin Türk sürgüne zorlanmış ve yüzde 17’si yollarda ölmüştü. Manastırda ve Kavala’da yapılan katliamı, İngiliz elçileri de raporlarında doğruluyorlardı.

Ermeni katliamını ise Fransa kaynakları belgeliyordu.

Prof. McCarty’e göre, Doğu Anadolu’daki nüfusun yaklaşık yüzde 7-9’u Ermenilerce öldürülmüştü.

★★★

Amerikalı tarihçinin kanıtlara dayanarak çizdiği tablo çok açık, 19’uncu yüzyılın başlarından 20’nci yüzyılın başlarına kadar. Balkanlardan Kafkaslar’a kadar 5 milyon 60 bin Türk öldürülmüş. 5 milyon 381 bini de sürgün edilmiş, yerinden yurdundan olmuş.

Peki bu vahşet ne zamana kadar sürmüş?
Yanıtını Prof. McCarty çok net veriyor:

“- Türk bağımsızlık savaşında bir şey oldu ve plan artık yürümedi!.. Yunanlılar bozguna uğrayınca, kaçarken her yeri yaktılar, yıktılar, herkesi öldürdüler. Amerikan elçisi ve Amerikan kaynakları bu olayı doğruluyorlar… Sadece Batı’da, Rumlar tarafından
1 milyonun üzerinde Türk öldürüldü, 7.2 milyonu da sürgüne zorlandı.”

Ve ekliyor:

“- Çok kötü bir yüzyıl olmuştur. Müslüman ülkesi yok edilmiştir. 1800-1922 arasında Yunanlılar 950 bin göçmen, 320 bin ölü verdiler. Ermeniler 910 bin göçmen ve 580 bin ölü verdi. Oysa aynı dönemde 5 milyon Müslüman göç etmek zorunda kaldı, 5 milyondan fazlası da öldü.”

Sonuç?

“- Bu ibret tablosunun karşısında, kim suçlu diye sormak gerekiyor. Mustafa Kemal’in itildiği Konya ovasını gözler önüne getirin. Bir yüzyılda nereden nereye gelinmiş! Ben size diyorum ki; Atatürk olmasaydı, Türk kalmazdı… Diyebilirdi ki, ben Selanik’e kadar gidiyorum. Herkes arkasından giderdi. Hayır, büyük önder Türklerin ne kadar acı çektiğini, ne bedel ödediğini biliyordu. O tam tersine, düşmanlıkları, nefreti unutmasını ulusa telkin etti. Ve sadece büyük bir insanın söyleyebileceği ‘Yurtta barış, dünyada barış’ dedi.”

★★★

Prof. McCarty “Kürt sorunu”na da -alşılmış Batı’dan- farklı bir açıdan bakıyor.

1926’dan sonra “Kürt liderler”in güçlerini korumalarına izin verilmesinin hata olduğunu söylüyor. Kürtlerin Türkiye’de cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, general bile olabildiklerini Batı’ya anlatmak gerektiğini savunuyor.

Ve konuşmasını noktalarken şöyle diyor:

Yüzyıllık tarihte Türkler hakkındaki yalanların iki kaynağı var Misyonerler ve İngilizler. İngilizler propaganda büroları aracılığı ile bugün bile inanılan yalanlar yayıyorlar.. Benim söylediklerimi bir Türk söylese, kimse inanmaz, insanlar dışarıda Türklere karşı önyargılılar ”

Amerikalı tarihçi, Atatürk’ün diktatör olduğunu söyleyenlere de karşı çıkıyor. Ve de Attilâ İlhan’ın “Hangi”li kitap dizisine bir yenisini eklemek gerektiğini düşündürüyor:

Hangi Tarih?

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın