Yazı Hakkında

Başlık:Niçin?
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.4)
Tarih:30 Mart 1994, Çarşamba

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Niçin?

Seçimlerden bir gün önceydi. Ankaralı bir işadamı, evinde büyük bir yemek veriyordu. Yemek ve servis işini, Hilton Oteli üstlenmişti.

Ev sahibesi, konuklarım beklerken. Hilton’un yolladığı beş garsona, ertesi günü hangi partiye oy vereceklerini sordu. Hepsi de belirli bir eğitim görmüş, uygar tavırlı gençlerdi.

Üçü RP’ye ikisi de MHP ye oy vereceklerini söylediler…

Seçimlerin görünüşteki galibi RP gerçek başarı ise
MHP’ye ait. MHP oylarını neredeyse dörde katladı.

Niçin MHP?

Özendirilen “Kürtçülük beklenen sonuçlarını verdiği için. Kendi karşıtı olan Türkçülüğü” kışkırttığı için…

Niçin RP?

Ve niçin RP’ninki “büyük” bir başarı değil?

MHP’den RP’ye uzanan çizgide, yüzde 8 ile 12 arasında değişen bir “dinci” oy, çeyrek yüzyıldır vardı zaten. Buna son seçimlerde eklenmiş görünen yüzde 6’nın hesabını iyi yapmak önemli.

İstanbul’da yapılan ara ilçe belediye seçimleri, RP’nin geleneksel oyuna yüzde 3-4 dolayında bir ‘tepki ‘oyunun eklendiğini gösteriyordu.

Özalcı ekonomik politikaların yarattığı çarpıklıklara tepki. Daha da bozulan toplumsal adaletsizliklere tepki. Belediyelerdeki yolsuzluklara, hiçbir iş yapmadan para alan binlerce “asalağa” tepki. Ahlaksızlığın arsızlıkla
birleşmesine tepki… Batı’nın Bosna’daki çirkin yüzüne, ikiyüzlülüğüne tepki..

Bir zamanlar Ecevit’in “düzen değişikliği” bayrağı ile peşine taktığı kitlelerin benzeriydi bunlar. Şimdi de “adil düzen ” umudu peşindeydiler.

Ve bu “tepki” oylarına, geçen pazar DEP’in oyları da eklendi…

Dinciler Kürtçüler… Kızgınlar…

Bazı solcu eskisi “eksantrik”lerin dışındaki “numaracı cumhuriyetçi” -yani Kemalizm karşıtı- oyların da, en çok yüzde 18 olduğu böylece ortaya çıktı!

Üstelik hangi desteklerle?…

Binlerce caminin, yüzbinlerce imam-hatip mezununun… Yurtdışından ve içinden harekete geçirilmiş inanılmaz bir parasal kaynağın… Ücretli bir militan ordusunun… Para ile yönlendirilmiş seçmeni erin ve “laik” devletin içine yerleştirilmiş kadroların destekleriyle!..

Bu-ülkenin son 40 yılına damgasını vuran-sağın “gaflet”inin bir ürünüdür. Bölündükçe daha da inandırıcılığını yitiren solun “aciz”liginin yarattığı boşluğun bir sonucudur.

Ama RP açısından bir “büyük” başarı değildir!

Niçin DYP çökmedi?

PKK ya karşı “intikam” duyguları besleyen kitlelerin beklentilerine en iyi yanıtı o verdiği için. RP’nin üzerine gidip, laik-çağdaş yaşam biçimine sahip çıktığı izlenimini yaratabildiği için…

ANAP niçin “hüsran”a uğradı?

Daha da açıkçası, niçin olası bazı oylarını bile RP’ye
kaptırdı?

RP’ye çatmamaya özen gösterdiği için. RP’yi kitlelerin gözünde büyütecek bir “sivri akıllılık” örneği verdiği için…

Cezayir’deki dincilerin başarısını, “ANAP” benzeri dine saygılı-ılımlı sağ muhalefetin bulunmamasına’ bağlayan “deha”lara sahip olduğu için… (Cezayir, ANAP’ın eksikliğinin değil, geçmişte demokratik muhalefetin hiçbir türüne izin vermemenin, muhalefete sığınacak “din” den başka silah bırakmamanın bedelini ödüyor!..)

ANAP’ın dinci kesimlere hoş görünme “stratejisi” bir yandan RP’ye, öte yandan da DYP’ye yaradı…

Peki solun “en büyük” partisi bile, niçin yüzde 13 ile
ancak dördüncü sırada yer alabildi?

İçinden bir de yüzde 5’lik CHP’yi doğurduğu için.

Belediyelerdeki yolsuzluklar ve adam kayırmalar, yurttaşın günlük yaşamında bile rahatsız edici boyutlara vardığı için.

Ne DEP’e “sempati” besleyeni, ne de PKK’ya “kin” duyanı memnun edebildiği için… Dokunulmazlıkların kalkmasında, düşünce suçu ile PKK’ya açık destek arasında ayrım yapma “basiretini” gösteremediği ve DEP’lilerini 5’ine değil 7‘sine de sahip çıkma görüntüsünden kaçınmadığı için…

Peki ne yapmalı?

Nelerin yapılmaması gerektiğini madde madde sıraladık. Nelerin yapılması gerektiğini anlamamak için, şimdiye kadar yapılanda ısrar etmek ve gerçeklere gözlerini kapatmak yeterli!..

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın