Yazı Hakkında

Başlık:Sayın Livaneli CHP’li mi?
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:03 Eylül 1995, Pazar

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Sayın Livaneli CHP’li mi?

Zülfü Livaneli saygı duyduğum bir isim. Yıllar önce Yaşar Kemal tanıştırmıştı. Sanatını seviyorum. Birikimini, kendini anlatış biçimini, “genellikle” serinkanlı ve ılımlı oluşunu beğeniyorum. Bu tür kişiliklerin Türk siyasal yaşamında çoğalmasının gereğine inanıyorum. Ne yazık ki, Livaneliler çok değil! Ama CHP Genel Başkanlığı’na adaylığı söz konusu olunca; ister istemez siyasal çizgisini anımsadım. Ve kendi kendime sormadan edemedim: Niçin CHP? Sayın Livaneli CHP’li mi? CHP’nin temsil ettiği varsayılan -ya da temsil etmesi gereken- ideolojiye inanıyor mu? Zülfü Livaneli, kendi deyimi ile “milliyetçi sol” ile kavgalı.

Yazılarında köktendinci kesimlere çattığını pek göremezsiniz. Sağın bütününe karşı da genellikle çok ılımlıdır. Ama konu “ulusal sol”olunca, birden katılaştığına,sertleştiğine, hoşgörüden ve sağduyudan uzaklaştığına tanık olursunuz. Şu sözler onundur:

“Sol ne zamandan ben militarizmin, şovenizmin,devlet sömürüsünün, Kürt düşmanlığının, Yunan nefretinin adı oldu?”

Kastettiği kesim, CHP içinde “ulusalcı sol” diye adlandırılan kesimdir. Ecevit’ten Mümtaz Soysal’a kadar uzanan kesimdir. İlhan Selçuk’tan Toktamış Ateş’e, kendimi de dahi ettiğim kesimdir.

Yani “Kemalist sol “dur!

Ve Sayın Livaneli, o ideolojik çizgiyi “Nazizm” olarak adlandırmaktan çekinmemektedir!

Livaneli’nin saldırdığı kesimde; ne militarizm, ne şovenizm, ne devlet sömürüsü yandaşlığı, ne Kürt düşmanlığı, ne de Yunan nefreti vardır… Ama anlaşılıyor ki kendisinde o kesime karşı bir “karalama gerekçesi” vardır

Aylar önce bu köşede yer alan bazı sorulan bir kez
daha sormanın tam zamanı:

Devlet sağa hizmet için de kullanılabilir, sola hizmet için de… Elbette ki, devletçilik tek başına solculuk sayılamaz.

Peki, kuşaklar boyu özverilerle oluşturulmuş bir birikimi, iç ve dış çıkar çevrelerine “peşkeş” çekmek, bir “neye mal olursa olsun”cu özelleştirme istenirse tutulmak mıdır solculuk?

Bölgeler ve sınıflar arasında korkunç uçurumlar varken ve bunun yarattığı ağır sorunlan toplum olarak yaşarken,’altıok’un devletçiliğini yok etmeye çalışmak mıdır solculuk?

Devletçilik solculuk değildir de, devlet düşmanlığı mıdır solculuk?

Kıbrıs Türkünü Rumların, Güneydoğu halkını PKK’nin insafına terk etmek midir solculuk?

Bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin eşit haklardan yararlanmasını savunmak mı, yoksa aralarındaki farklılıktan kurumlaştırmaya çalışmak mıdır solculuk?

■ Arkası Sa. 17, Sü. 1 ‘de

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın