Yazı Hakkında

Başlık:Sıra Konya’da!..
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:27 Eylül 1996, Cuma

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Sıra Konya’da!..

Konya, Kemalizm ve laiklik karşıtlarının kalesi.

Yalnız bugün değil, dün de öyleydi. Ama o kalede de artık bir şeyler değişmeye başladı. Eğik başlar dikildi, sıkışan yüreklere umut ve güven geldi.

Konyalıların anlatımı ile: “Büyük bir olay oldu! Konya’da ilk kez. halkın sahip çıktığı bir Atatürk toplantısı yapıldı…”

Ahmet Tufan’ın başkanı olduğu Konya Atatürkçü Düşünce Derneği, binasını, sokakları inleten marşlarla açtı. Bayraklarla yürüdü. Büyük bir salonu saatler boyu doldurdu.

Açılış yemeği tıklım tıklımdı.

Atatürk’ün ve Kemalizmin irdelendiği bir canlı yayını, KTV ekranlarında binlerce kişi ilgiyle izledi.

Ertesi sabah Konya’da “aydınlık” insanların yüzü gülüyordu. Bazılarının ise canları sıkkındı. (Ve gazetelere baktım. “Konya’da şeriatçı toplantı” haberlerini kaçırmayan Cumhuriyet’te bile, “olay”dan bir iz yoktu…)

★★★

Konya dış görünümü ile çağdaş bir kent.

Ama devlet Konya insanının çağdaş olmasını istemiyor gibi.

“Dinci” olduğu öne sürülen bir vali… “Ülkücü” olduğu öne sürülen bir rektör…

İkisi de “lütfedip”, ADD yöneticilerinin görüşme isteklerini bile kabul etmiyorlar.

ADD binasının açılış töreninde ve yapılan açıkoturumda öğretmenler var, işçiler var, hukukçular var…
Gençler, kadınlar var… Komutanlar ve sivil toplum örgutlerinin temsilcileri var…

Ama, Atatürk’ün düşüncelerinin ve yaptıklarının değerlendirildiği salonda, vali ve rektör yok… Görünüşü kurtarmak için bile yok!

Ve devlet dışladıkça, halk sahip çıkıyor.

Çünkü sahip çıkmazsa, neleri yitirebileceğini görmeye başlıyor…

RP’li Kültür Bakanı ADD Fethiye Şubesi Başkanı Selahattin Güzel’i Hakkâri’ye sürmüş. Sayın Güzel, “Eğer Hakkâri’de ADD yoksa, orada da kuracağım.” diyor!

★★★

Bir sure önce, Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nden bir heyet, ADD Genel Merkezi’ni ziyaret ediyor. Dernek hakkında sorular soruyorlar.

Niçin?

Çünkü Vaşington onlardan bunu istemiş. Üç yıl içinde dünyanın en büyük sivil toplum örgütünün ortaya çıkışının altındaki nedenleri, dünyanın en büyük gücü de merak etmiş.

ADD Genel Başkanı Suphi Gürsoytrak gülümsüyor durumu öğrenince:

– Siz geç kaldınız… Çin ve Rusya daha önce davrandı.

Tüm “pompalama”lara karşın, numaracı cumhuriyetçileri ciddiye alanlar her geçen gün biraz daha azalıyor. Tüm “baltalama”lara karşın, Kemalistlerin sesi giderek daha gür çıkıyor.

Yabancı dostlarımızın endişeleri haksız mı?

★★★

Atatürk’e ve Kemalizme yönelik ilgi patlamasını, sadece laikliğin tehlikede olmasıyla açıklamak yanlış olur.

Konya toplantısında, Prof. Alpaslan Işıkla da Sayın Gürsoytrak da ilginç rakamlar verdiler. Yadsınamayacak bir gerçeği belgeleyen rakamlar.

-Tanımda… Tüm cumhuriyet donemi yıllık ortalama büyüme hızı yüzde 3.5. Son yıllarda yüzde “eksi 0.2” Ve Atatürk döneminde yüzde 7.6.

Sanayide, Tüm cumhuriyet donemi yıllık ortalama büyüme hızı yüzde 6.4. Son yıllarda yüzde 1.7.. Ve Atatürk döneminde yüzde 9.6

Enflasyonda Cumhuriyet donemi ortalaması yıllık yüzde 17.7 Son yıllar ortalaması yüzde 85 ve Atatürk donemi ortalaması “eksi 2”

Yani, Atatürk döneminde Türkiye, savaş yıkıntıları üzerinde bir “ekonomik mucize” gerçekleştirmiş. Üstelik Osmanlı’nın borçlarını öderken ve tek kuruş dış yardım görmeden yapmış bunu.

Hem de hiç fiyat artışı olmadan. Hem de Türk lirası dolara karşı değer kazanırken. Ve hem de Türk emekçisi Batıdakiler gibi insancıl olmayan koşullarda ezilmeden, sömürülmeden.

★★★

İçinde bulunduğum son CHP hükümeti döneminde çiftçinin ulusal gelirden aldığı pay yüzde 24.33 idi. Şimdi ise yüzde 15,3.

Memurun, ücretlinin ulusal gelirden aldığı pay yüzde 32.79 idi. Şimdi ise yüzde 22.3.

Üreticinin, emekçinin payı “inanılmaz ölçüde” düştü. Faizle, kira ile, yan gelip yatarak para kazananların payı ise aynı ölçüde arttı.

Gerçekler ortada!

Kimse kendini aldatmasın! Gerileyen halk kitlelerini RP’nin kucağına atmak istemeyenler için sarılacak tek bir ideoloji kalmıştır; Kemalizm..

ADD dünyanın en büyük sivil toplum örgütü haline geldi. Ama daha kendi malı bir genel merkez binası bile yok.. Sığındığı kiralık daire artık o gövdeyi taşıyamıyor.

Laikliği ve cumhuriyeti yıkmak isteyen örgütler, içeriden ve dışarıdan besleniyorlar. Şimdi sıra, yeni bir kurtuluş savaşını vermek gereğine inananlarda… (Ziraat Bankası Kızılay Şubesi. ADD Bina Alım Hesabı, No. 3505.4)

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın