Yazı Hakkında

Başlık:Sorular ve Sorgular…
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:29 Kasım 1995, Çarşamba

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Sorular ve Sorgular…

Bugünlerde, her adımda karşıma çıkan bazı sorular var.

Soru bir: Küçük CHP, büyük SHP’yi nasıl yuttu?

Çok açık.

Bir kere SHP -aşırı çelişkili yapısı ve söylemi ile- erimeye ya da yutulmaya mahkûmdu. Hiçbir tutarlılığı ve dolayısıyla da inandırıcılığı kalmamıştı. Etnik ayrımcısı, mezhepçisi, Kemalisti, gizli ya da açık “numaracı cumhuriyetçi”si yan yanaydı.

Ve böyle bir birlikteliğin sürmesi, “eşyanın doğasına” aykırıydı.

12 Eylül’ün kapattığı CHP ise, kapılarını yeniden açtıktan sonra”Baykal‘ın partisi” olmuştu. Parti küçük, ama tek bir kişinin etrafında “sıkılmış bir yumruk” gibiydi.

CHP-SHP birleşmesi sırasında.,. Hikmet Çetin,
“Baykal’ın genel sekreterş”ni kabul ettiği anda, sonuç zaten belli olmuş demekti. Baykal artık Türkiye’de kalmak gereğini bile duymayarak -huzur içinde- yurtdışı gezilere çıktı,

Gerisi sadece bir “formalite” idi.

Soru iki: CHP bir kişi partisine dönüştü de. DSP zaten öyle değil miydi?

Doğru, ama önemli bir fark var.

Ecevit, tutarlı bir ideolojik çizgiyi temsil ediyor. Bu
çizgiyle ve belirli bir siyasal ahlak anlayışıyla bağdaşmayanları da, partisine almıyor.

Baykal ise. herhangi bir ideolojiyi değil, kendinde var olduğuna inandığı “üstün önderlik nitelikleri”ni temsil ediyor. O niteliklere yeterince inanmayanları da,
temizlenmesi gereken “safra”lar olarak görüyor.

Şimdi Boyner‘in sağ kolu olanları, Milliyet gazetesindeki sayfasında Kemalistlere “gericiler” diye saldıranları, baş tacı edebiliyor… Ama Mümtaz Soysal, Ertuğrul Günay, İsmail Cem, Haşan Fehmi Güneş gibi, “emireri olmayan”lara tahammülü yok!

Ve DSP’de de, Ertuğrul Günay ile Güneş Gürseler gibi isimlerin harcanmasını hoşgörmeye olanak yok!

★★★

Soru üç: Soysal ve Cem gibi isimlerin, CHP’yi terk edip DSP’de yer almaları, sonucu ne ölçüde etkiler?

Soldaki seçmen, genelde kırgın ve yılgın. Zaten azalmış olan bir gücün, daha da bölünmesini istemiyor… “CHP mi DSP mi?” kararsızlığı içinde olanlar,
son gelişmelerden kesinkes etkileneceklerdir.

Soldaki seçmende Ecevit’e yönelik en büyük eleştiri “kadrosuzluk” idi. Oysa şimdi DSP’de “çekici bir vitrin” oluştuğu açık.

CHP’deki fırtına. Baykal’a yönelik “hizipçi” suçlamalarına -bir kez daha- güç kattı. DSP’nin araladığı kapı ise, kendisine yönelik suçlamaların gerekçesini
azalttı.

Soru dört: Alevi oyların “bağımsız aday”lara yönelmesini sağlama çabalan, “saf” ve “masum” niyetlerin ürünü mü?

Sanmıyorum!

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana, Aleviler hep Kemalizme destek oldular. Benim siyasette olduğum dönemde, Tunceli’de CHP’ye verilen oylar -demokrasilerde kolay kolay görülemeyecek bir şekilde- yüzde 70’i aşıyordu.

Şimdi amaç, bir türlü “sağ “a çekilemeyen Alevi oylarını “sol”dan koparmak gibi görünüyor. Ve insan ister istemez soruyor:

Sayfalar dolusu gazete ilanlarının arkasındaki baş döndürücü parasal güç, acaba nereden kaynaklanıyor?

Bu soruyu sadece ben sormuyorum. Beni telefonla arayan, çok sayıdaki Alevi yurttaş da soruyor!

★ ★★

Bir de, gittiğim her yerde karşıma çıkan “kişisel” bir soru var: “Niçin siyasete dönmüyorsunuz?” Her defasında ayrı ayrı yanıtlamak yerine, bir kez daha toptan bir yanıt vermek, galiba daha doğru…

İnsan birikimini en iyi nerede değerlendirebiliyorsa, en çok katkıyı nerede yapabiliyorsa, orada olmalıdır!

Ben. üniversitede ders veriyorum… Cumhuriyette köşe yazılan yazıyorum . Kitaplarım okunuyor… Zamanım ölçüsünde, ADD ve ÇYDD’nin yurdun dört bir
köşesindeki toplantılarına katılıp düşüncelerimi, inançlarımı anlatıyorum.

Ve hiçbir siyasal partiye bağlı olmamanın, hiçbir “kişisel beklenti” taşımamanın bana tanıdığı.. “özgürlük’ten yararlanıyorum.

İnançları için “aktif siyaset” yapanlara gereksinme çok.

Ama-benim gibi- inançları için siyaseti dışardan etkilemeye, kitlelerin bilinçlenmesine “dışardan” katkıda bulunmaya çalışanlara da gereksinme çok!..

Bugünkü yaptıklarımın, “aktif siyaset “te yapabileceklerimden daha yararlı olduğuna inandığım sürece.. siyasete dönmeyi düşünmüyorum.

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın