Yazı Hakkında

Başlık:Tançiçeği…
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:27 Temmuz 1997, Pazar

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Tançiçeği…

Mektup dünyanın öte ucundaki bir dosttan geliyordu.

Aşkin Baran, Sidney Halkevi’ni kuran bir babanın oğlu. Cumhuriyet gazetesinin yarım yüzyıllık izleyicisi, abonesi olan bir ailenin temsilcisi.

Her yıl ocak ayında. Atatürk’ü, Nâzım Hikmet’i ve Uğur Mumcu’yu anan geceler düzenler.. hem Sidney’de hem de Melbum’da…

Halkevini ve o çizgideki Türkçe bir gazeteyi yaşatıyor. Şimdi de oralarda Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurma çabası içinde.

Mektubunda, bu köşede yazılanları hiç kaçırmadığını yazmış. Ama hemen arkasından da bir ayrım yapmak gereğini duymuş… Özellikle ADD ve ÇYDD’lerle ilgili haber ve izlenimleri büyük bir ilgi, umut ve coşkuyla okuduğunu anlatmış.

Dünyanın öteki ucundaki diğer Türk dostlarıyla paylaştığı bir umut ve coşkuyla!

★★★

“Karanlıktan yakınacağınıza, bir mum da siz yakın!”

Bir Çin atasözünden yola çıkan bir yazı bu köşede yer alalı kaç yıl oldu ki! Daha şimdiden, tam 6 bin mum ışıl ışıl, pırıl pırıl.

ÇYDD’nin “Bir ışık da siz yakın” kampanyası, her yıl yeni bir rekora koşuyor. Ve bu rekorda asıl duygulandırıcı olan, sınırlı gelirli ailelerin çabası.

Aynı iş yerindeki memurlar, işçiler aralarında gruplaşıyorlar. Aynı apartmanda oturanlar gruplaşıyor. Hatta öğrencilere küçük katkılarını bir araya getirerek burs veren ilkokul, lise sınıftarı bulunuyor.

Karınca kararınca.. birkaç kişiye burs verenin çabası da övgüye değer, bir bursun dörtte ya da beşte birini verebilenin çabası da…

Kimileri katkılarını başka yollardan da sürdürüyorlar. Burs verilen çocuklara çağdaşlığın kapılarını biraz daha açmak için sanatsal olanaklar sağlayanlarda var.

İstanbul Filarmoni Derneği,. AKM’deki cumartesi konserleri için bu yıl da her hafta 50 davetiye vermeyi sürdürmüş. Cinema Group adlı şirket ise her ay 2 bin öğrenciye ücretsiz bilet vermiş…

Mumun ışığı belki küçüktür… Ama karanlıklar arttıkça o ışığın önemi de artar, parıltısı da!

★★★

Balıkesir’den Sayın İlhan Öner’in mektubu, bir başka muştuyu taşıyor.

137 kurucu üye ile Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı’nı (BAÇEV) kurmuşlar. Ve üye sayısı kısa zamanda 622’ye ulaşmış.

Daha şimdiden.. 56 öğrenciye burs vermişler. 200 öğrenci için parasız kurslar düzenlemişler. Bir sonraki adım ise bir ortaöğretim yurdu açmak.

İlkokul, lise ve yurttan oluşan ‘BAÇEV Eğitim Merkezi’ni amaçlıyorlar.

Ve “laik, demokrat, çağdaş, Atatürk ilkelerine bağlı herkesi” kendilerine katılmaya çağırıyorlar. (Tel. 0 266-239 10 43)

Bugün bir düş gibi görünse de en ileri amaçlarını bile gerçekleştirebileceklerine inanıyorum. Yeter ki bu çağrı yanıtsız kalmasın!

Unutmamalıyız! Karanlıklardan yana olanların sayıları çok daha az.. ama dayanışmaları çok daha fazla.

★★★

Kınık’tan Sayın Recep Çalış üzgün.

Emekli öğretmen, emekli memur, avukat işçi, sarraf, bakkal, ev kadını bir araya gelmişler. ADD’lerin sayısına bir tane daha eklemek içir başvurmuşlar.

Bir an önce kurulup kolları sıvamak istiyorlar.

Çünkü şeriatçı güçler tezgâhlarını çoktan kurmuşlar. Dar gelirli, ama yetenekli köylü çocuklarını topluyorlar. Kendi yurtlarında eğitiyor, yönlendiriyorlar.

Kemalizmin Köy Enstitüleri ile yaptığının tersini şimdi onlar yapıyor.

ADD’lerin ÇYDD’lerin başlıca görevi işte o çocukları kurtarmak,.. Kaç tanesi kurtarılsa kâr. Ve her geçen gün bir kayıp.

Ama Kınık ADD hâlâ kurulamamış.. Çünkü koca ADD Genel Merkezi’nin kendine ait doğru dürüst bir binası bile yok. Yeterli elemanı yok. Yönetenler, hızla büyüyen bu dev gövdenin sorunlarını, fazla kısıtlı olanaklarla karşılamaya çalışıyorlar.

Ve Sayın Çalış gibiler, yurdun çeşitli köşelerinde, bu gecikmeden dolayı üzülüyorlar…

★★★

Yekta Güngör Özden bir simge isim.

Bir güzel insan.

Duyarlı, duygusal, birikimli, inançlı, ödün vermeyen, yürekli bir Kemalist.

Asıl konuşması gerekenler sustuğu için konuşan… Sesini yükselten.. Haykıran… Tehditler ve yaygaralar karşısında gerilemeyen, ödün vermeyen… Sıra dışı bir Anayasa Mahkemesi Başkanı..

Bir heykel gibi kararlı, sarsılmasız.

Aynı zamanda da bir ozan.

Şiirlerini topladığı kitabının adını ‘Tançiçeği’ koymuş.. Her karanlıktan sonra tan mutlaka yeniden ağarır… Az sonra her yanı kaplayacak olan aydınlığı haber verir.

Yekta Güngör’ler, ADD’ler, ÇYDD’ler hep birer tançiçeğidir.

“Sürmez karanlık sonsuza değin / Boğulur aydınlıkta kötülükler / Hayınlıklar, bağnazlıklar / Açar tançiçeği devrimimizin / Türkiye kadar.”

Ve ekliyor ozan:

“Sanmayın bu bir öykü / Gün gelir gökleri yarar türkü.”

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın