Yazı Hakkında

Başlık:Yeni Dünya Eskidi mi?..
Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi (s.3)
Tarih:6 Haziran 1995, Cuma

Yazı

HAFTAYA BAKIŞ

AHMET TANER KIŞLALI

Yeni Dünya Eskidi mi?..

Okurlarım fark etmediler, ama iki haftadır yurtdışında idim.

Çeyrek yüzyıl sonra “ Yeni Dünya “yı yeniden gördüm.

Uçaktan, New York’da Washington’da bir yeşil denizine gömülmüş gibiydiler. Gökdelenler kenti çevresinin böylesine yeşil olduğunu, ilk keresinde
fark etmemiş olmalıyım. ABD başkentinin ise sadece çevresi değil kendisi de yeşil… Yemyeşil! Kuşbakışı İstanbul’un kıraçlığı, betonluğu, bu kez  bana çok daha “acıklı’’ gözüktü. Çıkarın bir Boğaz’ı, İstanbul bitmiş. Yeşili kemirerek İstanbul’u yayanlar, İç Anadolu’nun yoksul doğasını, dünyanın belki de en şanslı coğrafyasına taşımışlar.

Göklerden bakınca, İstanbul denetimden çıkmış kanserli bir vücut gibi görünüyor.

Göklerden Ankara ise artık İstanbul’dan daha  yeşil.

İstanbul, yeşili yok ederek büyüyor. (Ve de büyüdükçe küçülüyor.)

Ankara ise büyürken yeşili de beraberinde taşıyor. Bozkır yeşeriyor. Ankara’nın nemi artıyor, yağmuru artıyor, iklimi değişiyor.

★★★

Amerika’daki Türkler, Avrupa’dakilerden ve Avustralya’dakilerden çok farklı.

İşçi Türk yok. Çok iyi eğitim görmüş, Amerikan toplumuna kendilerini kabul ettirmiş Türkler var.

Öğretim üyesi, gazeteci, doktor, araştırmacı, iktisatçı, iş adamı, sanatçı, bürokrat… Ve de öğrenci. Washington’da, Prof. Türker Özdoğan‘ın sera-
mik sergisinin açılışında vardım. Çağrılılar hep toplumda belirli bir ağırlığı olan kişilerdi.

Sayın Özdoğan, 1973 yılında, George Washington Üniversitesi’nin seramik bölümünü kurmuş. Halen, değişik ülkelerden altmış kadar öğrencisi var.

Kızılderililerin Arizona’daki Havasu kentinden söz etti.

Havasu’nun Kızılderili dilindeki anlamı da Türkçedeki gibi “hava” ve “su”imiş. Kızılderililer arasında en çok kullanılan dil ise “Atabaşkan” dili.

Sergideki yapıtlardan birisinin adı “Çapultepe”idi. O da Kızılderililerden alınmış. Zaten “tepe” ve “yurt” sözcükleri. Kızılderililer arasında çok sık kullanılıyormuş.

Prof. Özdoğan, Kızılderililerin de Orta Asya kökenli olduklarını gösteren araştırmaların arttığını anlattı. Maya dilinde bine yakın Tiirkçe sözcük bulunmuş.

Havasu kentine, devasa bir seramik kaplumba ğa yapıp, armağan etme tasarısından söz etti. Kaplumbağa hem Türklerin hem de Kızılderililerin kültüründe önemli bir yere sahip…

★★★

Yeni kurulan Amerika Atatürk Derneği, daha şimdiden çok etkili bazı siyaset adamları ile yakın itişkiler kurmuş. Washington’un göbeğinde, görkemli bir “Atatürk Kültür Merkezi” açma hazırlıkları içinde.

Öte yandan, ABD’deki ikinci kuşak Türkler arasında, basında çok etkili konumlara gelebilmiş olanlar var.

Ama Türk hükümeti aymazlık içinde…

Washington’da -çinileri Türkler tarafından yapımış büyük ve güzel bir cami bulunduğu halde… Tam altı milyon dolar sarf edilerek bir de Türk camisi yaptırılmış.

İmamı daTürkiye’den, dört bin beş yüz dolar aylık alıyor. Camiye gidenlerin sayısı ise yirmi kadar…

Geçen yıl ABD’ye “Kürt sorunu “nu anlatmak amacıyla gelen, Orhan Kilercioğlu başkanlığındaki Türk parlamento heyetindeki milletvekili sayısı da
20. Ve 19’unun dil bile bilmediği, herkesin dilinde.

Ellerinde birer dosya. Dosyada da sorunla ilgili olarak Türk görüşünü anlatan dört sayfalık bir not…

★★★

Bunca yıl aradan sonra… Gördüm ki Yeni Dünya eskimemiş!

Ama bir kez daha fark ettim ki… Biz, eskinin güzelliklerini yok etmekte ve çirkinin yeniliklerini eskinin çirkinlikleri ile bütünleştirme çabasında, oldukça yol almışız!..

Türkiye’yi ve kentlerimizi yönetenleri zaman zaman uçağa bindirmeli… Önce oralara götürüp tepeden göstermeli, sonra da yönettikleri kentleri ve toprakları…

Acaba yararı olur mu?

Orijinal Görsel

Yorum ekle

Yorum yaz

Bir Cevap Yazın